can_tanyeli_horizontal

After his under-graduate education in Yildiz Technical University’s Faculty of Architecture, Can graduated from Architectural Design Graduate Programme in Istanbul Technical University, having completed his dissertation on the interdisciplinary interactions and problematic relationships between video game production and design practices.

Can gained his first experience in cinema in 1999, in a group of amateurs called “Trailer Project”, who dreamed of filming trailers for the ‘non-existent’ movies of the fantasy trilogy, Dragonlance. After this project, Can took part in the short film team “Babun Film”, which was formed as a successor to Trailer Project. Can, who worked as a set designer and assistant director in action, comedy and sci-fi shorts such as “Ekip 42”, “Fidye” and “Hakimiyet”, completed his first experiment in directing alongside his teammate Alican Serbest, in an experimental documentary called “Patina”, before finally forming Sarraf | Galeyan | Mekanik with Seda and Erhun.

Can keeps on writing short essays and academic articles on gaming theories as long as he can find the time and the inspiration to do so, while also continuing to work on his theoretical endeavors –which he believes there’s still work to be done on– in Istanbul Technical University’s Architectural Design Doctorate Programme.

Having begun his Sarraf | Galeyan | Mekanik adventure with Seda and Erhun, Can aims to transfer his 13 years long amateur cinema experience into a professional career. Can is a sucker for details and fine craftsmanship, who strives to deliver practical and theoretical works on architecture, video games and cinema.Can, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarık Fakültesi’nde aldığı lisans eğitiminden sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’ndan video oyunları üretimi ile tasarım pratiklerinin kesişimlerini ve problemli ilişkilerini ele alan kuramsal bir tez yazarak mezun oldu.

Sinema üzerine ilk deneyimini 1999’da, Dragonlance fantazi dünyasının üç kitaplık hikayesinin ‘olmayan’ filmlerine fragman çekme hayaliyle kurulan “Trailer Project” isimli amatör bir grupta kazanan Can, bu proje tamamlandıktan sonra “Babun Film” isimli, Trailer Project’in devamı niteliğinde olacak şekilde temelleri atılan bir kısa film takımında yer aldı. Babun Film’de “Ekip 42”, “Fidye” ve “Hakimiyet” gibi aksiyon, komedi ve bilimkurgu çalışmalarında set tasarımcısı ve yönetmen yardımcılığı yapan Can, Seda ve Erhun ile birlikte Sarraf | Galeyan | Mekanik’i kurmadan önce Babun Film bünyesinde gerçekleştirilen “Patina” isimli deneysel belgesel çalışmasında, takım arkadaşı Alican Serbest ile ortaklaşa olarak ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştirdi.

Oyun kuramı üzerine vakit ve ilham buldukça hem kısa denemeler hem de akademik makaleler yazmaya devam eden Can, yarım kaldığına inandığı kuramcılık uğraşlarını tamamlamak üzere İstanbul Teknik Üniversite’sinin Mimari Tasarım Doktora Programı’nda eğitimine devam ediyor.

Sarraf | Galeyan | Mekanik macerasına Seda ve Erhun ile birlikte atılan Can, 13 senelik amatör filmcilik deneyimini profesyonel hayata taşımayı amaçlıyor. Hem mimarlık hem video oyunları hem de sinema alanında pratik ve kuramsal çalışmalar yapmayı hedefleyen Can, ince işçiliğe ve detaylara meraklı bir görsellik müptelası…